מבקרים מחוץ לישראל? תוכלו לעבור לגרסה באנגלית בלחיצה אחת. Prefer English? Switch now.
מעבר לאנגלית

ענייני כשרות ובשר בחלב

יש לכם שאלה הלכתית?

הנכם מוזמנים לשלוח את שאלתכם ולקבל תשובה הלכתית מהרב.

השאלה שנשאלה

שואל/ת: אנונימי 5 ביולי 2008 | 244 צפיות
שלום רב, רציתי לשאול מספר שאלות שעלו אצלי לאחרונה בכמה עניינים: א. אני עובד במשרד ובו יתר העובדים רחוקים מלהקפיד על כשרות (לרבות גויים). האם מותר לי להשתמש בסכין למריחה, בהנחה שידוע לי בוודאות גמורה שהשימוש שנעשה בו הוא במזון קר בלבד, גם אם אינו כשר או בבשר וחלב יחד ? ב. האם מותר לי לשתות קפה במשרד (בספלים לא נעשה כל שימוש מעבר לשתייה חמה), כאשר גרגירי הקפה שישנם אינם ``כשרים`` מאחר ומקורם במפעל ערבי ללא כשרות ? ג. שאלה נוספת לגבי הבישול בביתי שלי - אנחנו נוהגים לטגן ולבשל ירקות במחבת בשרית ובסיר בשרי, ואח``כ לאכול ירקות אלה בארוחה חלבית, ואפילו בערבוב עם גבינה ממש. בהנחה שבמחבת/בסיר לא נעשה שימוש ב-24 השעות שקדמו לטיגון ובישול הירקות, האם הדבר מותר ?!? אודה לקבלת תשובות בהקדם האפשרי. חג שמח

תשובת הרב

ענייני כשרות ובשר בחלב

א. היות שייתכן שהשתמשו בו גם במאכלים חריפים (גבינה עם שום/בשר שומני וכדו'), אינך יכול להשתמש בסכין שבו השתמשו, מה עוד שלעתים בולע הסכין אגב החיתוך (דוחקא דסכינא). ב קפה אתה יכול לשתות, כי אינך צריך להקפיד על גרגירי קפה שנטחנו במפעל ערבי, כל עוד הטחינה הייתה רק של קפה. לכן מבקשים הכשר לפסח, כדי לוודא שלא טוחנים שם דברים נוספים, אבל מעבר לפסח אנך צריך לחשוש. ג. אם אכן לא השתמשו במחבת ב-24 השעות הקודמות, אתה יכול לאכול את הירקות עם הגבינה. אבל רק אם אתה משוכנע בכך. חג שמח
משיב: הרב דוד לאו - מודיעין
תאריך תשובה: 6 בינואר 2006

כשרות

האם כיום שידוע שביצי תנובה מופרות עדיין יש חובה להפריד ולבדוק אותם מחשש למצוא דם?

הכשר על איפור

שלום לכבוד הרב ! ברצוני לשאול שאלה ... האם צריך הכשר על אודם או ליפסטיק או על כל איפור ששמים על השפתיים? ברצוני לציין גם שהתקשרתי בהקשר לשאלה הנל לבית דין ידוע ואנו לי על כך שלא צריך...אבל אימי לא רגוע ואמרה שאשאל שוב אז לכן אני שואלת כאן האם יש בזה בעיה??? אשמח מאוד לקבל תשובה תודה מראש

דחוף

האם מותר לקחת אומגין שמכיל ג`לטין לקוצר נשימה

בנושא כשרות...

בס``ד. שלום, יש לי שאלה בקשר לבצל ירוק חתוך לטבעות בתוך קופסת פלסטיק, יש על הקופסה את כל הכשרויות למהדרין, אבל כידוע אסור לאכול בצל שעבר עליו הלילה, ולא רשום על הקופסה שיש בזה תוספת שמן או משהו... רציתי לדעת האם מבחינה של כשרות מותר לאכול את זה... תודה רבה.